Nauka i zarządzanie czasem

sloikMyślę, że wiele osób zna tą historię, jednak nie wyobrażam sobie mojej strony bez niej. Lubię ją za jej uniwersalność, może ona być dostosowana do zarządzania czasem,  ustalania priorytetów życiowych, jak i wielu innych sytuacji. No dobrze, oddaję głos narratorowi.

Dawno, dawno temu, a może to było wczoraj, wykładowca w trakcie swoich zajęć postanowił przed całą grupą wykonać ciekawą demonstrację. Wyjął on zza biurka ogromny słoik i kilka dużych kamieni, następnie zaczął je wkładać kolejno do słoika. Gdy słoik był już pełny kamieni, podniósł oczy, spojrzał na zdziwionych studentów i zadał im pytanie.

Czy słój jest pełny? Tak! Wszyscy krzyknęli zgodnie. Wykładowca uśmiechnął się i wyjął zza biurka worek żwirku, wsypał niewielką ilość do słoika i potrząsnął nim. Żwirek idealnie wypełnił szczeliny między dużymi kamieniami, całą procedurę powtórzył kilka razy całkowicie zapełniając słoik. Wykładowca ponownie zapytał swoją grupę, czy słoik jest pusty. Tym razem studenci byli mądrzejsi, wszyscy odpowiedzieli nie. Wykładowca ze wszystkimi się zgodził i ponownie zanurkował pod biurko, żeby tym razem pojawić się z butelką wody w ręku. Do pozornie pełnego słoika zaczął on wlewać wodę, aż opróżnił całą butelkę. Czy ktoś chciałby powiedzieć, jakie wyciągnął z tego wnioski? zapytał wszystkich. Jeden ze studentów podniósł rękę i zaczął tłumaczyć, że zawsze znajdziemy nawet małą chwilę czasu w ciągu dnia, w której możemy wykonać jakieś wartościowe zadanie, nie psując przy tym harmonogramu swojego dnia. Nauczyciel przytaknął, że była to słuszna uwaga, jednak nie do końca to chciał przekazać swoim uczniom. Zaczął on wszystkim wyjaśniać, że wielkie kamienie to czynności, które są związane z realizacją naszych najważniejszych celów. Niestety to właśnie te czynności zazwyczaj zostają wyparte z naszego dziennego harmonogramu przez inne mniej znaczące rzeczy, które pojawiają się w ciągu dnia.

Większość ludzi ponosi porażkę w realizacji swoich planów, ponieważ zapominają oni wsadzić w pierwszej kolejności wielkie kamienie do swojego słoika. Warto więc pamiętać o tej lekcji, gdy będziemy planować swój kolejny dzień. Masz przecież jakieś cele, prawda? Jeśli planujesz odnieść w życiu jakiś znaczący sukces, potrzebujesz ich. Wszystkie wielkie cele musimy, rozbić w czynności, które będziemy starali się wykonywać każdego dnia. Te czynności to właśnie nasze wielkie kamienie. Staraj się każdego dnia mieć pewność, że zrealizujesz swoje najważniejsze zadania, nim pojawią się rzeczy o mniejszym priorytecie, które okradną Cię z Twoje cennego czasu.

P.S.

Znam jeszcze jedną wersję tej historii. Na sam koniec zamiast wody, student wlewa do słoika kufel piwa. Morał? Nieważe jak bardzo jesteś zajęty, zawsze znajdzie się chwila na kufelek piwka:)