Nauka języka polskiego dla obcokrajowców łatwa na pewno nie jest. Język polski jest trudny w wymowie, trudna jest ortografia i gramatyka. Zresztą według niezależnych rankingów polski zajmuje najwyższe miejsca pod względem trudności.
Cudzoziemiec mieszkający i pracujący w naszym kraju będzie miał spore problemy z nauką. W krajach anglosaskich o wiele łatwiej szlifować język w sklepie, autobusie czy pracy. Polacy są raczej zamknięci, nie przeprowadzamy tak swobodnych konwersacji jak nasi zachodni sąsiedzi. Ponadto według cudzoziemców mówimy zbyt szybko. Fonetycznie nie są oni w stanie wyłapać poszczególnych słów. Język polski charakteryzuje ponadto spora ilość wszelkich wyjątków. Sporym problemem jest też odmiana przez przypadki. Z drugiej strony my mamy tylko kilka przypadków w języku węgierskim jest ich aż 27. Sporych problemów nastręczają osobowe końcówki czasowników. W języku angielskim powiemy przecież Dave go, w wersji żeńskiej Suzana go. Dla obcokrajowców niezrozumiałe jest dodawania żeńskich bądź męskich końcówek oznaczających daną czynność.
Nauka języka polskiego w wykonaniu Brytyjczyków
Polacy w Wielkiej Brytanii stanowią coraz liczniejszą i coraz bardziej rzucającą się w oczy grupę etniczną. Anglicy mają jednak spore problemy z porozumieniem się. Popularnością zaczęły cieszyć się kursy języka polskiego. Korzystają z nich głównie policjanci, pracownicy służb porządkowych czy z opieki medycznej. Na początku swej przygody z językiem polskim z pewnością nie zdają sobie sprawy z czekających ich trudności. Gramatyka polska jest trudna, szczególnie dla anglików przyzwyczajonych do prostych zasad gramatycznych. To co najbardziej denerwuje zagranicznych uczniów to skomplikowana odmiana czasowników oraz ogromna liczba wyjątków. Oczywiście wielkim problemem jest też wymowa. Przecież w języku angielskim nie znajdziemy takich głosek jak ś, ż czy ą. W związku z tym opanowanie ortografii przez obcokrajowców jest jeszcze trudniejsze. Nauka języka polskiego przez obcokrajowców może być prawdziwą drogą przez mękę. Lepiej żeby przed rozpoczęciem nauki zdawali sobie oni sprawę z tego na co się porywają inaczej może być za późno.