Polacy nie zdają sobie sprawy z błędów językowych jakie popełniają. Wydaje nam się, że nasza mowa jest poprawna. Rzeczywistość jest daleka jednak od tych wyobrażeń. Najlepszym dowodem o stanie języka polskiego jest internet i komentarze użytkowników. Ortografia, styl wypowiedzi, konstrukcja gramatyczna pozostawiają wiele do życzenia. Na dodatek w obieg niemal na trwałe weszły zwroty, które są całkowicie niepoprawne a ciągle stosowane. Jak bowiem można cofać się do tyłu. Wystarczy powiedzieć, że się cofamy. Czy ktoś słyszał by cofać się do przodu? Oczywiście, że nie ponieważ cofać można się tylko w jednym kierunku. Wiele osób pisze również błędnie to co usłyszy. W ten sposób zamiast włączać mamy włanczać, zamiast wziąć mamy wziąść. To jedne z chyba najpowszechniejszych błędów językowych stosowanych na dużą skalę. Nie potrafimy również poprawnie wymawiać datę. Gdy mowa o roku to poprawną formą jest rok dwutysięczny pierwszy a nie dwa tysiące pierwszy. Jeśli opisujmy dzienną datę to nie mówimy trzeciego marca tylko trzeci marca.
Najpowszechniejsze błędy
Polski język pozostawia wiele do życzenia nie tylko w kwestii ortografii. Wręcz puchnie ucho gdy musimy słuchać niepoprawnej polskiej wymowy. Mowa tutaj głównie o obcojęzycznych zwrotach, a co grosza o tych z rodowodem polskim. Przede wszystkim popełniamy błędy językowe gdy jesteśmy przy wymowie słów pochodzenia obcego. Maggi wymawiamy zwykle tak jak przeczytamy. Tak naprawdę w wymowie powinna pojawić się głoska dż, i wtedy mamy madżi czyli poprawną formę.
Prawdopodobnie jednak gdybyśmy poprosili w osiedlowym sklepie o madżi ekspedientka miałaby twardy orzech do zgryzienia. Mamy też spore problemy z wymówieniem nazw niektórych supermarketów. Wszyscy powszechnie określają supermarket Carrefour słowem kerfur. Poprawna forma powinna brzmieć karfur. Spore problemów stwarza też francuski supermarket z akcesoriami budowlanymi Leroy Merlin. Najlepiej powiedzieć lerła merlę. Wielu zdaje sobie sprawę jak poprawnie wypowiedzieć wyżej wspomniane słowa. Gdyby jednak stosowali poprawną wymowę mogliby być niezrozumiani w naszym kraju.