Rozpoczynając studia w Krakowie

studentkaWybierając studia dokonujemy najważniejszej decyzji w swoim życiu. Bowiem od ukończonych studiów będzie bardzo wiele zależało i zdecydują one o tym jak potoczy się nasza kariera zawodowa. Najlepsze uczelnie znajdują się w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie i do tych miast ściągają największe rzesze studentów. Ale aby studiować trzeba mieć gdzie mieszkać. Mieszkania do wynajęcia Kraków do tanich nie należą i trzeba się przygotować na spore obciążenie dla naszego portfela. Ale to nie cena wynajmu mieszkań ma być decydująca, a jakość uczelni i możliwość dalszego rozwoju jaki one nam oferują. Kraków od zawsze słynął z najwyżej jakości i najlepszych profesorów i doktorów wykładających na uczelniach. Przekazują oni swoją wiedzę i doświadczenie młodym Polakom, którzy w przyszłości zapewne będą mogli ją dobrze wykorzystać przyczyniając się do rozwoju naszego kraju. W dzisiejszych czasach jest o wiele więcej studentów niż kiedyś, rośnie więc też zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia Kraków. Dlaczego tak jest? Otóż powstaje coraz więcej prywatnych uczelni, które kształcą młodych ludzi za udzieleniem opłaty, ale niestety w tego typu uczelniach nie zawsze przekazywana wiedza stoi na najwyższym poziomie. Do takich szkół uczęszczają najczęściej synowie i córki bogatych ludzi, których stać by opłacać drogie mieszkania.

Dla kogo niezbędne jest mieszkanie w Krakowie ?
Czy wszyscy studenci spoza miasta muszę szukać mieszkania do wynajęcia ? Uważam, że nie, ponieważ z pobliskich miast jest bardzo dobry dojazd do stolicy małopolski i nie będzie problem dostać się na zajęcia na wyznaczoną porę. Młodzi ludzie z Bochni, Skawiny a nawet Kalwarii Zebrzydowskiej nie powinni mieć problemów z transportem, a mieszkając w rodzinnych domach mogą oni bardzo wiele zaoszczędzić inwestując te pieniądze w siebie sponsorując sobie na przykład jakiś wyjazd zagraniczny albo kurs językowy, który z pewnością się w życiu jeszcze przyda. Oferta mieszkania do wynajęcia skierowana jest głównie do osób, które miałyby do pokonania o wiele dłuższy dystans, nie twierdzę jednak, że ludzie z wymienionych wyżej miejscowości nie mogą szukać mieszkania, przecież każdy może to zrobić, jeśli ma tylko na to pieniądze, lecz nie wszystkich stać niestety na takie rozwiązanie. Często drogę na studia młodym, bardzo inteligentnym ludziom blokuje sytuacja finansowa w domu rodzinnym, nie wszystkich rodziców stać na utrzymanie dziecka w obcym mieście. Młodzież zazwyczaj musi dorabiać w weekendy, aby pomóc swoim rodzicom. Więc studenci, którzy nie muszą pracować, a rodzice ich utrzymują powinni być wdzięczni losu, że dał im takie życie.

Mieszkanie studenckie. Ile osób?
Mieszkania do wynajęcia najłatwiej znaleźć jest jednopokojowe plus salon z otwartą kuchnią lub dwupokojowe, czasem trafiają się trzypokojowe. Nie zawsze zasada im więcej osób tym weselej się sprawdza. Mieszkając w sześć osób w trzypokojowym mieszkaniu ciężko będzie zmobilizować się do działań „naukowych”, plusem takiego układu jest niewątpliwe rozłożenie kosztów na większą liczbę osób. Problemem w takim układzie mogą być konflikty. Im więcej ludzi tym więcej nierzadko różnych charakterów, które niekoniecznie muszą pozostawać ze sobą w zgodzie. Mieszkania do wynajęcia, paradoksalnie im mniejsze tym koszty wyższe. Trudno w małym mieszkaniu zamieszkać w kilka osób, a właściciele żądają często równie wysokiego odstępnego jak w przypadku dużych lokali. Poza tym mieszkania takie często mają kuchnię otwartą na salon co nie sprzyja prywatności. Niewielkie mieszkania do wynajęcia mają trochę dyskusyjny, ale jednak plus – ciężko w takim zorganizować większą imprezę – co na pewno sprzyja dobrym układom z sąsiadami i brakom problemów z policją z racji zakłócania spokoju. Kawalerki są również dobrą opcją dla par lub zgranej dwójki przyjaciół – jeden pokój w takim wypadku nie jest przeszkodą.